Sizleride Biovizyon çatısı altında görmek tüm ekibimizln ortak temennisidir.

Aşağıda belirtilen alanlarda ve özelliklerde personel alımı yapacağız.

 

AÇIK POZİSYONLAR

Açıklama

Şahsen (CV ile birlikte), "İş Başvuru Formu" yoluyla ya da başvuru sahibince hazırlanmış olan CV'nin Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderilmesi yoluyla yapılan başvuruları değerlendirmeye alıyoruz.

Aranan Nitelikler

  • Sorumluluk sahibi;
  • Dış görünüşüne dikkat eden;
  • Bilgisayarı iyi derecede kullanabilen;
  • İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen;
  • Tercihen benzer bir işte görev almış;
  • Firma portföyü olan;

Ücretlendirme ve EK Menfaatler

Ücretlendirme ve Ek Menfaatler politikamız çalışanlarımızın yetkinliklerini, üstlendikleri görev ve sorumlulukları, eğitim ve iş tecrübelerini esas alan rekabetçi bir sistem üzerinde kurulmuştur. Kurumumuzun misyonunu gerçekleştirebilecek yüksek yetkinlikli çalışanların bizi tercih etmesi ve mevcut kadrolarımız ile yolumuza devam edebilmek için sistemimizin adil olmasına özen gösteririz.

Çalışanlarımızın ücretlerini net ücret bazında ve aylık olarak öderiz. Ücrete ek olarak bazı pozisyonlarımız için ilave ödeneklerimiz söz konusudur.

Çalışanlarımızın ücretlerini; bireysel ve şirket bazlı performans ve makro ekonomik göstergeler doğrultusunda, ücret araştırma sonuçlarını da göz önünde tutarak her yıl Ocak ayında değerlendirip güncelleriz.

İşe Alım Süreci ve İşleyişi

Kurumumuzda yeni personel ihtiyacı olduğunda "Açık Pozisyonlar" sayfamızda ve/veya gazetelerde iş ilanlarımız yer almaktadır. Bu ilanları takip ederek kurumumuzdaki iş olanaklarını öğrenebilir ve açık pozisyonlara başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurular arasından kurumumuz kriterlerine ve açık pozisyonlarımıza uygun olan adaylara başvurdukları pozisyona göre önce İnsan Kaynakları Yönetimi tarafından görüşmeye alınır ve bu görüşme sonunda uygun görülen adaylar, ilgili birim yöneticileri ile mülakata alınırlar.

Mülakat sonrası başvuru pozisyonuna göre 2 haftalık eğitim ve uyum süreci uygulanır. Bu süreçlerde başarılı olan adaylar personelimiz olarak görevlerine başlarlar.

İnsan Kaynakları Yönetimin Misyonu

İş gücü potansiyelini; yüksek performanslı, etkili ve verimli kullanan bir kurum kültürü oluşturmak.

İnsan Kaynakları Yönetimin Vizyonu

Ortak Sağlık ve Güvenlik birimi sektöründe modern ve kaliteli hizmet anlayışının öncülüğünü üstlenen, gelişimine ve eğitimine önem veren seçkin bir topluluk olmak.

İnsan Kaynakları Yönetimin Amaçları

» Kurumun hizmet anlayışına uygun, sürekli gelişime açık, bilgi ve beceri düzeyi yüksek, nitelikli personelin sağlanması
» Yeni işe alınan personelin kuruma ve işine uyum sağlayabilmesi için oryantasyon eğitiminden geçirilmesi.
» Çalışan personelin verimliliğini arttırmak için çalışma ortamının geliştirilmesi.
» Çalışanların motivasyonunu arttırmak için sosyal faaliyetler düzenlemek ve çalışanların bunlara katılımını sağlamak.
» Örgüt kültürü içerisinde, çalışanların takım çalışmasını özümseyerek birlik ve beraberlik içinde çalışmalarını sağlamak.
» Hastanenin amaçlarına uygun insan kaynakları stratejileri oluşturup hedeflerin gerçekleşmesine yönelik plan ve programlar yapmak.

İnsan Kaynakları Yönetiminin Politikaları

» Çalışanlar arasında rol çatışmasını engellemek için görev tanımlarını ve prosedürlerini net bir şekilde belirlemek
» Çalışanlar arasındaki iş yükü dağılımını dengeli bir şekilde oluşturmak
» Çalışan personelin iş ve sosyal güvenlik hukukunda belirlenen kanunlara uygun olarak özlük haklarının korunmasını sağlamak
» Çalışanların yaşam düzeylerini arttırmaya yönelik ücret politikası uygulamak
» Başarıda devamlılığın sağlanabilmesi için örgüt kültürü içinde; gelişmelere paralel olarak yüksek potansiyelli kişilerin kuruma kazandırılmasına imkan veren kariyer planlaması oluşturmak
» Kurumda çalışan personeli eğitim programlarıyla bilgilendirerek teknolojide değişim ve gelişimlere ayak uydurabilmelerini sağlamak
» Çalışanların iş performansını ve davranış özelliklerini ölçerek eksik yönlerini geliştirmelerine yardımcı olmak
» Çalışan memnuniyetini ölçerek verimliliği en üst düzeyde olmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almak

TOP